SZJA

A legfrissebb hírek, fontos jogszabály változások az SZJA témájában

Minimálbér és a garantált bérminimum változás 2019

A 2019. január 1-jétől:
A minimálbér havibér alkalmazása esetén 149.000 forint, hetibér alkalmazása esetén 34 260 forint, napibér alkalmazása esetén 6860 forint, órabér alkalmazása esetén 857 forint.
A legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén havibér alkalmazásánál 195.000 forint, hetibér alkalmazása esetén 44 830 forint, napibér alkalmazása esetén 8970 forint, órabér alkalmazása esetén 1121 forint.

SZJA VÁLTOZÁSOK 2019 / 5 : Kamatkedvezményből származó jövedelem

Változás 2019. január 1-jétől. A munkáltatónak meghatározott feltételek fennállása esetén nem kell kamatkedvezményből származó jövedelmet megállapítania, ha ugyanazon magánszemély részére a folyósítás évét megelőző négy évben (lakáscélú hitelként folyósított összegekkel együtt) 10 millió forintot meg nem haladó összeget juttat. Átmeneti rendelkezés alapján az említett értékhatár megállapításához a 2019. január 1-jét követően nyújtott lakáscélú hiteleket kell figyelembe venni.

SZJA VÁLTOZÁSOK 2019 / 4 : Adómentes juttatások

A cafeteria rendszer adózási szabályainak átalakítása miatt a törvény hatályon kívül helyezi

a lakáscélú munkáltatói támogatás,
a mobilitási célú lakhatási támogatás,
a kockázati biztosítás más személy által fizetett díja,
a diákhitel-törlesztéshez biztosított munkáltatói juttatás
adómentességének feltételeit meghatározó rendelkezéseket.

SZJA VÁLTOZÁSOK 2019 / 3 : Egyes meghatározott juttatások

Változás 2019. január 1-jétől. Nem minősül egyes meghatározott juttatásnak a korábban az Szja tv. 70. § (1a) bekezdésében szabályozott munkáltató által belső szabályzat alapján vagy minden munkavállaló részére azonos feltételekkel és módon ingyenesen vagy kedvezményesen átadott termék, nyújtott szolgáltatás révén juttatott adóköteles bevétel. Ezek a juttatások munkavállalók esetében ezentúl bérjövedelemként viselik a közterheket.

SZJA VÁLTOZÁSOK 2019 / 2 : Béren kívüli juttatások

Változás 2019. január 1-jétől. Kizárólag a Szép-kártya három alszámlájára utalt támogatás minősül kedvezményes közteherfizetés mellett adható béren kívüli juttatásnak. Az éves keretösszeget meg nem haladóan adott pénzösszeg (évi 100 ezer forint) nem minősül béren kívüli juttatásnak.

SZJA VÁLTOZÁSOK 2019 / 1 :  Családi kedvezmény

A családi kedvezmény mértéke
Változás 2019. január 1-jétől. Két eltartott esetén a jogosultak kedvezményezett eltartottanként havi (116 670 forint helyett) 133 330 forinttal csökkenthetik az összevont adóalapba tartozó jövedelmüket.

Óraadó, bérbeadó költségeinek beszámítása az adóelőlegnél

Adóelőleg-fizetési kötelezettség van abban az esetben is, ha a magánszemély a nem önálló tevékenységére tekintettel nem magyarországi kifizetőtől kapja a jövedelmét. Adóelőleget az összevonandó jövedelem után kell fizetni. A bevétel megállapítására a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 2. számú mellékletében foglaltak az irányadók. A bevétellel szemben a jövedelem megállapításakor elszámolható az szja-törvény 3. számú mellékletének rendelkezései szerint […]

Ingatlaneladás a bevallásban

Ha valaki tavaly drágábban adta el lakását, mint amennyiért néhány éve vásárolta, akkor előfordulhat, hogy a bevallási tervezetet ki kell egészítenie.

Január: itt a dolgozói nyilatkozatok ideje!

Januárban számos adminisztrációs határidőt kell betartania mind a munkavállalóknak, mind a munkaadóknak a bérszámfejtéshez kapcsolódóan. Alább összegezzük milyen nyilatkozatok szükségesek ahhoz, hogy a januári bérek kifizetésekor már érvényesíteni lehessen a munkavállaló fizetésében a megfelelő adókedvezményeket, beállítani a cafeteria juttatásokat és indul a 2017. évi adóelszámolás, a munkaadó a munkavállaló részére kiállítja az igazolásokat.

Még jobban megéri az albérlet-támogatás, avagy a munkaerő-mobilítás

Többek között albérlet-támogatással, saját kocsival történő munkába járással és társasági adókedvezménnyel segíti a kormány a munkaerő-mobilitását. Mintegy havi 32 ezer forinttal nő az albérlet-támogatás összege az idén, amely a határozott idejű foglalkoztatottnak is jár, sőt munkaerő-kölcsönzésnél a kölcsönbe-vevő vállalkozás is nyújthat adómentesen.

Családi kedvezmény 2018-as változásai

A családi kedvezmény az összevont adóalapot csökkentő olyan adóalap-kedvezmény, amelyet az arra jogosult – jogosultsági hónaponként – az eltartottak számától függően a kedvezményezett eltartottak után érvényesíthet.

Pozitív változások a 2018-as cafeteria szabályozásban

Az adómentes juttatások idén is meglévő elemei közé jövőre bekerül a diákhitel-törlesztés támogatása is, jelentősen kedvezőbbé válnak a lakhatási támogatás feltételei, és az egészségügyi hozzájárulás 2,5 százalékos csökkentése miatt jövőre egy sor népszerű cafeteria-elem esetében nagyobb összegű támogatást kaphatnak majd a munkavállalók

Több mint 3 milliárdot spórolhatnak az ingatlan-bérbeadók jövőre

Jövőre a bérbeadók rendkívüli adminisztrációcsökkentéssel és jelentős pénzmegtakarítással számolhatnak. A hosszútávú lakáskiadóknak mindössze 15 százalék szja-t kell fizetniük, a rövidtávú bérbeadók (pl. az airbnb-izők) már három lakásra is választhatják a legnagyobb megtakarítást biztosító adózási módot, a tételes átalányadót.